Búranie s búracím kladivom TE 3000-AVR
Búranie s búracím kladivom TE 3000-AVR

Minimalizujte váš kontakt s vibráciami

Systém aktivního omezování vibrací (AVR) od Hilti sníží vibrace stroje až o dvě třetiny

Pracovníci v stavebníctve budú vždy vystavení vibráciám počas vŕtania, sekania, búrania alebo brúsenia. Je možné s týmito rizikami počítať a minimalizovať ich pre zaistenie vyššieho komfortu a produktivity pracovníkov.

Zodpovedané a uvedomelé stavebné firmy dbajú na zvyšovanie produktivity na stavbách. Ako teda riadiť množstvo a intenzitu vibrácií, ktorým sú zamestnanci vystavovaní?

Ako meriate vibrácie strojov na vašich stavbách?

V niektorých krajinách je teraz povinnosťou zamestnávateľa merať a kontrolovať množstvo vibrácií, ktorým sú zamestnanci vystavení. 

Zamestnávatelia v súlade s európskymi normami EAV (Exposure Action Values) musia reagovať na vystavenie vibráciám, ktoré sú stanovené na 2.5 m/s2 (priemerná hodnota vystavenia vibráciám dosiahne 2.5 metra za sekundu počas 8 hodinovej pracovnej doby1).

Európska únia zároveň stanovuje limity (Exposure Limit Values), ktoré povoľujú maximálne vystavenie vibráciám za deň na 5m/s2. Vyššie hodnoty m/s2 však nemusia nutne znamenať vyššie riziko. Na zvolenie toho správneho stroja je potrebné uvážiť aj ďalšie faktory, ako je výkon stroja alebo čas strávený využívaním strojov s vibráciami.

Z týchto dôvodov odporúčame využiť prehľad strojov, ktorý počíta s výkonom strojov a pomáha vám tak vybrať to správne vybavenie a obmedziť vystavenie vibráciám. V selektore ďalej nájdete hodnoty prašnosti a hluku, ktoré tiež významne ovplyvňujú zdravie a bezpečnosť vašich pracovníkov.

Ako ďalej obmedzovať riziká vibrácií na stavbách? Odporúčame riadiť sa podľa "STOP" princípu.

Substitúcia: vyhnite sa vibráciám vďaka alternatívam

Diamantový jadrový vŕtací stroj DD 30-W

Vŕtanie

Namiesto kombinovaných kladív používajte diamantové vŕtacie stroje s nízkymi vibráciami (ako napr. DD 30-W). Pre ešte nižšie vibrácie vŕtajte zo stojana.

Diamantový jadrový vŕtací stroj DD 30-W
Vŕtanie jadrovou diamantovou vŕtačkou DD 350-CA

Demolácia

Stenové píly a stojanové diamantové vŕtacie stroje vám pomôžu eliminovať vibrácie generované štandardnými kombinovanými a búracími kladivami. Práca s modulom automatického posuvu Cut Assist je navyše efektívna a plne automatická.

Diamantový jadrový vŕtací stroj DD 350-CA
Rezanie dreva s okružnou pílou SC 4WL

Rezanie

Pokiaľ je to možné, využívajte ukotvené stenové píly, ako napr. DST 20-CA s modulom Cut Assist, namiesto štandardných ručných benzínových píl. Pri ručnom rezaní je lepšie uprednostniť okružné píly pred priamočiarymi pílami, ktoré generujú väčšie množstvo vibrácií.

Stenová píla DST 20-CA Akumulátorové okružné píly
Kotvenie do stropu pomocou akumulátorového vsadzovacieho prístroja BX 3

Priama montáž

Priama montáž so sebou prináša benefit nízkych vibrácií. Namiesto štandardného vŕtania pre kotvy využite akumulátorový vsadzovací prístroj BX 3.

Akumulátorový vsadzovací prístroj BX 3
Použitie zabetónovaných líšt HAC

Projektové riešenia

Inštaláciou kotevných nosníkov HAC ešte pred liatím betónu sa môžete jednoducho vyhnúť vibráciám aj vŕtaniu v ďalších fázach stavby.

Vopred zabetónované nosníky HAC

Technológie: systémy znižujúce vibrácie strojov

V Hilti mnoho rokov vyvíjame systémy aktívneho obmedzovania vibrácií (AVR). Táto technológia dokáže obmedziť množstvo vibrácií až o dve tretiny oproti konvenčným strojom. Práca so strojmi vybavenými AVR je preto komfortnejšia a vďaka tomu je možné so strojmi pracovať dlhšie. Zároveň AVR nijako neobmedzuje výkonnosť strojov. Produktivita tak zostáva na špičkovej úrovni.

Technológia AVR obmedzuje vibrácie niekoľkými rôznymi spôsobmi:

Prierez strojom TE 1000-AVR

Systém odpruženia motora

Stroje ako TE 1000-AVR sú vybavené systémom odpruženia motora, ktorý nie je v priamom kontakte s telom stroja a obmedzuje tak množstvo vibrácií, ktoré by sa inak prenášali priamo na používateľa.

Detail tlumičů v TE 50-AVR

Tlmiče vibrácií

Kombinované kladivá ako TE 50-AVR používajú závažia, ktoré oscilujú v opačnom smere vibrácií stroja a minimalizujú tak otesy prenášané smerom k užívateľovi.

Rukoväť kombinovaného kladiva

Odpružená rukoväť

Oddelenie vibrujúcich častí stroja od užívateľa je efektívny spôsob, ako minimalizovať množstvo vibrácií pri kombinovaných kladivách. Súčasťou takýchto rukovätí sú aj zabudované tlmiče vibrácií.

Organizácia práce: spôsoby znižovania množstva vibrácií

Tretím pilierom "STOP princípu" je organizácia práce, ktorá môže pomôcť minimalizovať vystavenie pracovníkov vibráciám.

Pomocou rotácie pracovníkov je možné prestriedať zamestnancov na pozíciách so strojmi s vysokou mierou vibrácií a minimalizovať tak čas, kedy sú vibráciám vystavení. S tým môžu pomôcť aj kvalitné nástroje, ktoré dokážu odviesť potrebnú prácu rýchlejšie. Najvýraznejšie zníženie času, pri ktorom sú pracovníci vystavení vibráciám, je pomocou kvalitného spotrebného materiálu možné docieliť pri činnostiach ako vŕtanie, sekanie a brúsenie.

Ďalšou podstatnou súčasťou pre minimalizáciu rizík sú pravidelné školenia bezpečnosti práce, ktoré vám pomôžu vyvarovať sa prípadných zdravotných dopadov práce so strojmi na stavbách.

Pomôcky: kde riziká pretrvávajú

Ak nie je žiadna iná alternatíva, než sa vystaviť vibráciám, je absolútne nevyhnutné využívať osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP).

Jedným z nich sú bezpečnostné rukavice, ktoré udržia užívateľa v teple a zaistia komfortnú manipuláciu so strojmi. Dôležité je preškoliť používateľov, aby na stroje zbytočne netlačili a nechali stroj vykonávať optimálne svoju prácu. Týmto spôsobom je možné obmedziť množstvo vibrácií, ktorým sa zamestnanci vystavujú.

Zdieľať