Naša história

Hilti history

Prešli sme dlhú cestu od doby, kedy naša spoločnosť v roku 1941 vznikla, a máme veľké ambície naďalej rásť. Pozrite sa do našej histórie, aby ste spoznali, čo môžeme dosiahnuť.

1941 – ZALOŽENIE

Inžinier Martin Hilti (1915-1997) a jeho brat Eugen (1911-1964) založili v Schaan v Lichtenštajnsku Hilti Maschinenbau OHG.

1948 – Patentová prihláška

Martin Hilti svoju pozornosť obrátil najskôr k upínacej technológii a získal na to patent. Na začiatku 50-tych rokov je uvedené na trh náradie s ručným pohonom a nastreľovacie pištole.

1952 – PREDAJ

Hilti dohovára spoluprácu v oblasti predaja v Taliansku - svoju prvú medzinárodnú zmluvu o predaji.

1957 – PRIELOM

DX 100 je prvý prachom poháňaný  prístroj na svete, čo pre Hilti predstavuje technologický prielom. Na začiatku 60-tych rokov je Hilti aktívna v približne 30-tich krajinách.

1962 – MEDZINÁRODNÝ OBCHOD

Hilti už pôsobí v 30 krajinách.

1964 – ROZLÚČKA

Eugen Hilti, jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti, umiera 20. novembra vo veku 53 rokov. Ako vynikajúci organizátor prispel k expanzii spoločnosti v Schaan. Intenzívne pôsobil aj v štátnej učňovskej komisii, až do svojej predčasnej smrti.

1967 – VEĽKÉ INOVÁCIE

S predstavením Hilti TE 17, prvého elektropneumatického vŕtacieho kladiva, sa rad TE vyvinul v najkomplexnejší rad náradia. V tej istej dobe Hilti vyvíja prvé mechanické kotviace systémy.

1970 – ZAHRANIČNÝ VÝROBNÝ ZÁVOD

Prvý zahraničný výrobný závod sa rozbehol v Thüringen, vo Vorarlbergu (Rakúsko).

1971 – EXPANZIA

Otvorenie výrobného závodu v Kaufering, blízko Mníchova (Nemecko); ďalšie výrobné závody nasledujú po celom svete.

1973 – ROZŠÍRENIE

Novo založená Hilti Entwicklungsgesellschaft (HEG) v Mníchove v Nemecku vyvíja vŕtacie technológie a montážne a kotviace systémy.

Spoločnosť rozširuje svoje vedenie. Štvorčlenná správna rada sa ujíma svojich povinností.

1975 – RADA

Sú menovaní traja zastupujúci členovia správnej rady. Do spoločnosti vstupuje Michael Hilti a preberá oblasť marketingu a predaja.

1980 - ĎALŠIE LOKALITY A ZAISTENIE BUDÚCNOSTI FIRMY

Vytvorenie trhových oblastí Ameriky, Afriky, Ázie a Európy.

Zriadenie Martin Hilti Family Trust.

1982 – MENOVANIE

Michael Hilti je vymenovaný za podpredsedu správnej rady.

1985 – ZAMERANIE

Výrobné oblasti kotviacich systémov, priame montáže, vŕtanie a demolácie sú zreorganizované ako ucelené funkčné výrobné divízie. Každá divízia zahŕňa produktový manažment, výskum a vývoj, logistiku, riadenie, nákup a výrobu.

1986 –VEDÚCE POSTAVENIE

Prezentácia "Stratégia 2000", ktorá sa prvýkrát zameriava na segmentáciu trhov. Navyše sa predstavuje globálne jednotná korporátna kultúra pod heslom "Leadership Makes the Difference" (Vedenie robí rozdiel).

1990 – ZMENA VEDENIA

Martin Hilti postupuje svoju pozíciu generálneho riaditeľa svojmu synovi Michaelovi.

Sám zostáva predsedom predstavenstva.

1991 – GLOBALIZÁCIA

Nepretržitý nárast medzinárodných obchodných organizácií. Nasledujú ďalšie oblasti, ako je Rusko, Južná Amerika a Ázia. Pre Hilti začína globalizácia.

1994 – PRECHOD

Martin Hilti postupuje svoju pozíciu predsedu predstavenstva Michaelovi Hilti a zostáva v predstavenstve ako čestný prezident. Generálnym riaditeľom je menovaný Pius Baschera. Prvýkrát preberá vedenie niekto, kto nie je členom rodiny.

1996 – HLAVNÉ ČINNOSTI

Nová stratégia je založená na 3K - klient, konkurencia, koncentrácia.

1997 – ODKAZ

Martin Hilti, spoluzakladateľ spoločnosti, umiera 19. augusta vo veku 82 rokov.

2002 – SIETE

Spustenie globálne štandardizovaných obchodných procesov a dát, ktoré sa stanú základom pre neskorší podstatný nárast efektivity a produktivity.

2003 – OCENENIE

Skupina Hilti je ocenená cenou Carla Bertelsmann za príkladnú firemnú kultúru.

2004 – KULTÚRA

"Leadership Makes the Difference" je nahradené mottom "Naša cesta kultúrou". Dôležitý aspekt novej korporátnej kultúry spočíva v pravidelnom výcviku a kurzoch pre všetkých zamestnancov po celom svete.

2006 – ZMENA V PREDSTAVENSTVE

Na konci roka Pius Baschera odovzdáva zodpovednosť Bo Risberg čoby novému generálnemu riaditeľovi. Baschera sa stáva predsedom predstavenstva. Michael Hilti zostáva členom predstavenstva.

2009 – VÝROBNÉ ZÁVODY

Hilti otvára ôsmy výrobný závod v Matamarosu (Mexiko). Ďalšie výrobné závody sú v Schaan (Lichtenštajnsko), Thüringen (Rakúsko), Kaufering a Strasse (Nemecko), Čan-ťiangu a Šanghaji (Čína), a Kecskeméte (Maďarsko).

FINANČNÉ KRÍZY

Obrat sa prepadá o 20 percent, preto je potrebné spoločnosť preorientovať.

2014 – TOP MANAGEMENT

Christoph Loos sa stáva piatym generálnym riaditeľom v histórii Hilti.

STRATÉGIA

Pod vedením nového generálneho riaditeľa vytyčuje spoločnosť svoju stratégiu na nasledujúce roky. Kľúčovým aspektom stratégie "Champion 2020" je odlíšenie sa prostredníctvom prvotriednych produktov.

2015 – INOVAČNÉ CENTRUM

V ústredí Hilti, v Schaan v Lichtenštajnsku je slávnostne otvorené nové a moderné inovačné centrum pre viac ako 450 zamestnancov.

PRESÍDLENIE

Americké ústredie je premiestnené z Tulsy v Oklahome do Plana blízko Dallasu v Texase.

OBRAT

V Severnej Amerike Hilti prvýkrát dosahuje obrat 1 miliardy dolárov.

2016 – ZÁVÄZOK

Hilti kompletne prestavuje svoju centrálu a prevádzkarne. Demonštruje tak svoje odhodlanie sídliť v Lichtenštajnsku.

Zdieľať